Kočky vegetariánky: jak připravit zdravou kočičí stravu?

DSC_0497-1Kočky vegetariánky: jak připravit zdravou kočičí stravu?

“Kočky nemohou jíst bezmasou stravu!” Vyskočí na vás všude na internetu. Jsou totiž masožrouti. Naše kočky bezmasou stravu neuznávají, ale k mému překvapení se v letošních horkých dnech zamilovali do vegetariánské stravy!

Snažila jsem se je přeučit na vegetariánské stravování už dávno, vždycky ale vyhlásili bojkot, šli se najíst k sousedům nebo si něco ulovit. Nebojte se, nedělám si iluze, že bych je naučila na vločky a klíčky, ale vadí mi, když nosí domů myši a ptáčky, nesežerou je a jdou se radši najíst granulí. Tady je něco špatně.

Jak na to?

Předně je potřeba napsat, že každé zvíře je jiné, má jiné chutě, je jinak rozmlsané a má i jiné výživové potřeby. Nejsem odbornice na zvířecí stravu, spíš pozoruji, zkouším, dávám ochutnat a propojuji s jednoduchými zásadami. Například naše kočka se zamilovala do avokáda. Ale jen po dobu, když čekala a kojila koťátka. Od té doby avokádo do pusy nevzala. Náš kocour zase miluje droždí v jakékoliv formě. Mléčné výrobky jsou pro kočky s otazníkem. Mléko se jim snažíme nedávat kvůli trávení, ale máslo milují. Nešizené jogurty a tvaroh jsou taky jejich. Ale ty jsou spíše vhodné k občasnému zpestření jídelníčku. Vajíčka jsou taky jejich oblíbenci.

Zeleninu nikdy nechtěli, ale teď v létě se do ní zamilovali. Musela jsem se ale naučit, jak ji správně připravit. A přidat něco, co mají rádi. A vyhnout se tomu, co rádi nemají.

A být trpělivá, postupovat krůček po krůčku. Postupně nahradit nebo doplnit kapsičky s masem (i když to je s otazníkem) jinou stravou. A nešidit je, protože poznají dobré a nedobré nejí.

Zkoušeli jsme i syrové maso, ale vzhledem k tomu, že nemáme čerstvý domácí zdroj, nepřijde mi to vhodná cesta. Přemrazovat maso v mrazáku mi taky nevyhovuje. Přes zimu jsem zkoušela i vařenou masovou stravu, ale nebyla jsem spokojená já ani kočky. Uvidíme, co letos v zimě, až nebude dost myší.

IMG_0011Co se mi osvědčilo?

Připravit kočkám to, co jíme my, ale dát jim stranou kousek bez soli a veškerého koření. Vždycky přidat něco, co mají rády. Připravovat jídlo podle roční doby jako nám. Střídat suroviny.

Začínali jsme na vajíčkové pomazánce s droždím, kterou si přes zimu dělávám. Je to jednoduché, vzdáte se cibulky a sobě si ji ochutíte až nakonec. Nedávno jsem jim zkusila dát jáhly s máslem a oni to vylízali do čista! Tak jsem pokračovala a přidala zeleninu. Tu totiž v polívkách nikdy moc nechtěli. Zkusila jsem přidat i trošku nearomatického oleje a bylo to! Spokojeně vyměnili granule za čerstvou směs. A myš konečně nezůstala ležet na zahradě.

IMG_0007 Kočičí zeleninová směs

  • Trošku sezónní zeleniny nastrouhat nebo nakrájet najemno a krátce osmahnout
  • Přidat droždí (lahůdkové mají nejradši)
  • Máslo pro chuť a vůni
  • A pak trošku rýže, jáhel, kus-kusu nebo co aktuálně je
  • V horku trošku podlít vodou a je hotovo!

Nechat vychladnout a podávat kočkám. Pokud máte kočky doma nebo přes zimu neloví myši, přidejte jim do toho kousek masa nebo kvalitní konzervy a budou spokojené. My aktuálně dáváme půl konzervičky ráno každému a poté misku s čerstvou směsí. Kvalitní granule mají v nabídce stále, volba je na nich.

Čemu se vyhnout?

  • Sůl
  • Koření, bylinky, cokoliv aromatického
  • Cibule, česnek, pórek
  • Některé aromatické oleje (např. dýňový)
  • Starému jídlu

Závěrem

Nenechte se ale odradit prvním neúspěchem a zkoušejte. Postupně přidávejte nebo nahrazujte. Moc neexperimentujte, v jednoduchosti je síla. Držím vám všem palce! Dáme kapsičkovému průmyslu se 4% pofidérního masa sbohem!

 

P.S. Děkuji, Jarko, za inspiraci a za víru, že je možné připravovat stravu pro psy či kočky jinak!

Lusílija

 

Autorka: Michaela Lusílija Nováková, foto: Michal Hala & Hana Smetanová, Simbis
Článek můžete sdílet na vašich stránkách s uvedením jména autorky a odkazu na webové stránky www.simbis.cz.

2 Comments

  1. Radek

    10.1.2018 at 11:53

    Tohle je týrání koček na entou. Vaše volba byla maso nejíst, noste kočce měsíc v jedné misce maso a ve druhé bezmasý pokrm a respektujte co si vybere. Vám taky nikdo vaši volbu nevnucoval, nedělejte to druhým taky, i vaše kočka má možnost volby.

    1. Lusilija

      10.1.2018 at 12:17

      Dobrý den Radku, děkuji za váš komentář. Četl jste prosím i úvod článku nebo jen nadpis? Cit.: “Nebojte se, nedělám si iluze, že bych je naučila na vločky a klíčky, ale vadí mi, když nosí domů myši a ptáčky, nesežerou je a jdou se radši najíst granulí. Tady je něco špatně.”
      Čili naše kočky mají přístup ven a dostatek myší kolem. Navíc aktuálně teď přes zimu obvykle ráno dostávají vegetariánskou misku se zeleninou, řasami, droždím, máslem, vajíčkem atp. a večer masovou misku s rozmrazeným masem pro zvířata, zeleninou, rýží apod. Zkrátka snažím se jim nabídnout vitamíny a minerály z čerstvé stravy.
      K tomu mají celý den přístup ke kvalitním granulím, přesto si ranní vegetariánskou misku rády dají.
      Přeju krásný den!
      Lusílija

Leave a Reply