Michaela Lusílija Makulová

Michaela-Lusilija-NovakovaOdborná aromaterapeutka, alternativní terapeutka,
holistická masérka, lektorka

Zaměření

 • Přírodní péče o zdraví a krásu
 • Jemná práce s vlastní myslí a podvědomím
 • Hluboké uvolňování těla a bloků
 • Odborný přístup v oblasti aromaterapie
 • Alternativní přístup v oblasti terapie a osobním rozvoji
 • Přednášky, workshopy a kurzy na témata osobního rozvoje a aromaterapie
 • Originální receptury vůní
 • Kreativní tvorba
 • Virtuálně mě najdete na Facebook, Fler

Odbornost

 • od 10/2017 dosud studim TCM Academy Ostrava: obor Diagnostik TČM (tradiční čínské medicíny)
 • 11/2017 Robert Tisserand: Farmakologie éterických olejů (Asociace českých aromaterapeutů Praha)
 • 8/2017 Aromahead institut: Frankincense Essential Oil Spotlight Webinar
 • 08/2017 Petr Novák/Lenka Nováková (TCM Academy): Letní škola tradiční čínské medicíny
 • 02/2017 Zouhaier Helali: Zrození esenciálních olejů (Česká aromaterapeutická společnost)
 • 02/2017 Kateřina Svobodová Brooker: Rostlinné Silice III. (Asociace českých aromaterapeutů Praha)
 • 03/2016 Jan Benham: Aromaterapie v péči o pleť a pokožku – Praktické užití, Esenciální oleje pro mentální a emoční ošetření (Aromatherapy skin care – Practical uses, Use of essential oils in mental and emotional care; Česká aromaterapeutická společnost)
 • 01/2016 Aromahead institut: Introduction to Essential Oils
 • 11/2015 Caroline Ingraham: Přírodní léčba zvířat s využitím aromaterapie – aplikovaná zoofarmakognozie (Asociace českých aromaterapeutů Praha)
 • 4/2015 Michel Vanhove: SYNERGIE V AROMATERAPEUTICKÉ PRAXI: Vzájemně se podporující působení esenciálních olejů a jejich využití (Synergies in Aromatherapy: Practical use Synergies effects of essential oils and how to use them; Česká aromaterapeutická společnost)
 • 03/2015 Hanna Maria Therapy: Čakrární masáž
 • 01/2015 Kateřina Svoboda: Kurz hojení ran (Asociace českých aromaterapeutů Praha)
 • 013 – 2015 Asociace českých aromaterapeutů Praha: Institut aromaterapie, téma závěrečná práce: Aromaterapie v partnerských vztazích, zakončeno titulem odborný aromaterapeut
 • 2003 – 2008 Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta aplikovaných věd: obor Geomatika

Odborny-aromaterapeut Rekvalifikace-masaze

 

Rozhovory

rozhovor

11350913_725915844197849_64907382079252261_nMůj příběh

Do tohoto světa jsem se narodila v roce 1983. Nebylo to poprvé, což jsem zjistila až o mnoho let později. Planetu Zemi, přírodu a život miluji od nepaměti. Vyrůstala jsem v běžné rodině, od mala jsem ráda zpívala, tancovala, jezdila do přírody. Jako menší jsem u sebe nepozorovala žádné zvláštní schopnosti. Pamatuju si pár “běžných” příhod se hřbitovy, duchy apod. ale třetí oko jakoby zůstávalo přivřené.

Při rozhodování o studiu mě intuice vedla k oboru, který je úzce svázán se Zemí. Studovala jsem tedy ryze technický směr. Naučila jsem se důležité věci – úctě k vědě, obecným zákonitostem a historii. Život mi postupně ukazoval směr – škola, práce, rodina… Nemohla jsem uvěřit, že je to vše, pro co žijeme!

Začala jsem hledat. Správného partnera, povolání, které by mě bavilo, hlubší smysl bytí. Po škole jsem ve všech zaměstnáních hledala úzký kontakt s lidmi. Pozorovala jsem je a ptala se. Jaký je smysl života? Proč tady jsme? Existuje skutečná láska? Jak žít život plný štěstí? Jsme si navzájem skutečně rovni? Odpovědi ke mně přišly mnohem později, jakoby čekaly, až na ně budu připravena.

První duchovní přípravu mi poskytly hodiny jógy od Lenky Schořové a Sdružení Rezonance, na které jsem několik let chodila. První seznámení s meditacemi, prací s energiemi, později i tantrou. Tantra mi pomohla udělat velký krok k sobě samé, ke své ženské síle. Na spousty otázek jsem ale nedostala odpovědi a tak jsem hledala jinde a hlouběji.

V této době jsem také úplně přestala jíst maso, bylo to přesně 1.1., tuším, že roku 2005 a bylo to mé nejlepší novoroční předsevzetí v životě. V tu dobu jsem se hodně věnovala ekologii a soucit se zvířaty (nejen) z velkochovů pro mě byl (a stále je) důležitý. Zpětně se musím smát tomu, jak jsem svůj jídelníček prvních pár let amatérsky skládala 🙂

DSC_0497-1Důležitý zlom pro mě přišel s rokem 2010. Potkala jsem svého partnera na úrovni duše, svou spřízněnou duši – Toma. Postupně jsem musela odhodit spousty iluzí a dogmat o vztahu mezi ženou a mužem a naše cesty se spojily. A věci se daly do pohybu. Spontánně jsme začali společně prožívat to, co je v tantrických knihách přisuzováno pokročilým, objevovali jsme hloubky života, společné poslání, vlastní podstatu.

Ve stejné době jsem také potkala úžasnou učitelku Eriku Měšťanovou, která moji schopnost vnímání posunula do nepoznaných dimenzí. Ukázala mi cestu k vlastní síle a schopnostem. Úctě ke svobodě a potenciálu každé bytosti.

A odpovědi na mé otázky začaly přicházet. Začala jsem si vzpomínat na to, kým jsem byla před svým narozením, kým jsem mimo tuto fyzickou podobu. Třetí oko se konečně otevřelo.

První zkouška vlastních schopností přišla s nemocí, kterou jsem prodělala v roce 2011. Vědecké testy nemoc nikdy neprokázaly, avšak já se za pomoci alternativní diagnózy během pár měsíců zcela vyléčila. To byla moje první konfrontace mezi medicínou a léčitelstvím. Ztratila jsem další iluze.

1-Osobni-rozvojV tom samém roce jsme se vydali na naši první delší cestu – do Indie. Měsíc strávený v Indii pro mě byl veliká škola, jak duchovní, tak životní. Ve zkratce bych ho popsala slovy: “Není všechno zlato, co se třpytí. Není náboženství, které by vedlo k poznání. V nouzi vždy a všude najdeš přítele. Zapomeň na všechno, čím jsi a buď sám sebou.”

Po návratu zpět nic nebylo jako dřív. Práce, kterou jsem vykonávala, pro mě měla čím dál tím menší smysl. Nechápala jsem lidi, kteří se na západní polokouli honí za penězi, zatímco na východní polokouli se i chudí lidé radují a veselí.

Čím dál tím více jsem toužila po tom pomáhat lidem, učit je a podporovat je na jejich osobní životní cestě, cítila jsem, že toto je mé životní téma. Na jaře roku 2012 jsem uspořádala pro kamarády svůj první meditační seminář a krátce poté jsem změnila svou profesi o 180° a začala poskytovat osobní terapie lidem. Od té doby podporuji lidi na jejich vlastní životní cestě a v jejich osobním rozvoji při terapiích, konzultacích i seminářích. Dostala jsem “pracovní” jméno Lusílija – nositelka světla.

IMG_0125V roce 2012 jsme se také vydali na další cestu, tentokrát do srdce Himalájí, do Nepálu, za tichem a krásou hor, lidí i přírody. Zpětně tuto cestu hodnotím jako prozatím nejkrásnější a pro mě vnitřně nejvíce posunující, i když jemně a neviditelně. Už jsem v den svých narozenin téměř neumírala na akutní průjem jako v Indii, ale vyšplhat se do sedla 5 416 m byla pro člověka téměř bez tukové (i svalové) hmoty velká výzva a zkouška síly vůle. Díkybohu mi před vrcholem svojí vůlí Tom často dopomohl.

Na přelomu roku 2012 jsme všichni procházeli těžkým obdobím. Nesvítilo Slunce a něco se dělo. Očekávala jsem změny, ale nic viditelného nepřišlo. Následovala hořkost a já se na chvíli stáhla spíše k tvoření svíček a lekcím automatické kresby, které jsem hravou formou začala poskytovat. Jako by ale najednou přišel čas hrát si. Stavěla jsem lidem hravé konstelace za pomoci plyšových hraček (ano, opravdu to i tak funguje) a snažila se v hlavě uspořádat, co se stalo.

V roce 2013 jsem otevřela roční školu Krásy ženství, ve které jsem dalším ženám ukazovala cestu k jejich schopnostem a jemnou formou je vedla k intuici a širšímu vnímání. Rozhodla jsem se také prohloubit své odborné znalosti v oblasti aromaterapie a přírodního léčitelství a víkendově jsem začala studovat Institut Aromaterapie při Asociaci českých aromaterapeutů. Krátce na to jsem se po hlavě vrhla k mé vášni, přidala k alternativním terapiím další činnost a začala jsem sestavovat aromaterapeutické kompozice na míru pro klienty.

Pořídili jsme si také vlastní bydlení na vesnici, jehož rekonstrukci jsem si kreativně (i fyzicky) užila a stále užívám. Kuchyň jsme si vybavili jednoduchým sporákem na dřevo a celkově jsme se snažili zachovat původní prvky domu. Jsem moc ráda za pár záhonků, na kterých se postupně s velice pomalu rostoucím trendem učím pěstovat to, co by u nás chtělo růst.

IMG_3551Nedalo nám to a v létě 2014 jsme se vydali na další cestu do Himalájí, tentokrát do Kašmíru a Ladakhu, který je nazývám malým Tibetem, a užili jsme si jak budhistické kultury, nádherných milých lidí, tak i hor a památek. Původně jsme chtěli vyrazit přímo do Tibetu, ale několik turistů nás od tohoto záměru odrazovalo z vlastní zkušenosti. Duchovně jsem si nejvíce užívala ticha na místech v Lehu i v horách, které jsem si rychle zamilovala, a také krásy a dobroty místních lidí. Úžasné bylo také pozorovat zákon akce a reakce, na co jsem pomyslela, ihned se začalo zhmotňovat. V tu dobu jsem také vytvořila osnovu pro seberozvojový kurz Intuitivní kresby, který mě s lidmi velmi bavil a baví stále.

11113953_986045101454071_5714197070247167980_oV roce 2015 jsme se dostali do zajímavých míst v Itálii, byla to Svatá chýše v Loretu, malá kamenná stavba převezená z Nazaretu, ve které bydlela Panna Marie. Až když jsem do této chýše vkročila, přestala jsem pochybovat o její pravosti! Druhým úžasným místem byly hory Monti Sibilini s divokou přírodou, kde údajně žila a věštila tamní Sibyla. Na podzim jsem také zakončila svoje dvouleté studium sepsáním a obhajobou závěrečné práce na téma: Aromaterapie v partnerských vztazích: podpora polarity ve vztahu aneb smyslný muž & žena. Testování oblíbenosti vůní na skupince lidí jsem si velmi užila a ve své praxi se opírám i o následnou analýzu dat a hodnocení výstupů.

V tomto roce jsem také postavila koncept cyklu kurzů s aromaterapií v rytmu přírody a začala lidem předávat své zkušenosti s aromaterapií, které jsem si postupem času osahala.

IMG_6454Do roku 2016 vstupuji s novým příjmením. Tomuto kroku jsem se bránila, ale jak to tak v životě chodí (alespoň v mém), zařídilo se to samo. Na našem přechodu Beskyd jsme potkali úžasné místo, kde jsme měli oba chuť, do toho jít a v lednu 2016 jsme tak oslavili naše pětileté výročí přímo pod otevřeným nebem. A tak do nového roku přeji všem Lásku a víru v její nekonečnou krásu, sílu a schopnosti!