Vnitřní očista

Vnitřní očista

V předchozím článku jsem s Vámi sdílela své postřehy ohledně uklízení vnitřního nepořádku. Zcela nenápadně se mi tam připletla věta – nemám ráda očistné půsty. A co se nestalo? Hned následujícího rána mi mé tělo vyslalo signál, že je čas na vnitřní očistu. A tak bych se s vámi ráda podělila o pár svých postřehů na toto téma.

Očistné kúry

S očistnými kúrami jsem vždy sympatizovala, obdivovala lidi, kteří dodržují pravidelné úplňkové nebo jiné půsty a očisty. Dříve jsem ale sama vydržela úplňkový půst maximálně půl dne 🙂 Když jsem před x lety prvně slyšela vyprávění kamarádky o tom, jak se pomocí čtyřicetidenního půstu uzdravila z vážné nemoci, připadala jsem si jako Alenka v říši divů. Není jediná, o zázračných účincích půstů se můžete dočíst z různých stran. Postupně jsem se k očistným kúrám také dopracovala.

Chvilku nejíst nebo jíst pouze očistné potraviny, nechat tělo vydechnout z každodenní trávicí dřiny a nabrat síly, je úžasná věc. Pocity při očistných pústech mohou být značně různorodé. Tělo se začne pročisťovat, když ho nezatěžujeme trávením, může se soustředit více na „vlastní vnitřní záležitosti“. Pročisťování nemusí být vždy příjemné, můžeme cítit různé druhy nevolnosti podle toho, kde a jak je potřeba v těle uklidit. Když si představím drhnutí léty zašlé každodenně používané vany nebo třeba odpadu, moc příjemná představa to není. Tak nějak si představuji, že to probíhá i uvnitř nás – pořádný rejžák a dřina.

Pokud ale držíte vícedenní očistnou kúru, postupně se vám začne ulevovat. Tělo se vyčistí, odlehčí, vědomí se rozšíří, vnímání prohloubí, zrak zbystří. Euforie. Narostou vám křídla.

Signály našeho těla

Někdy můžeme být k očistným půstům doslova donuceni. Vzpomeňte si, když jste měli někdy horečku, měli jste skutečně chuť k jídlu? Poslouchali jste své tělo a nejedli jste? Určitě to znáte: „Hlavně jez, ať máš sílu.“ Přitom samo naše tělo ví nejlépe, co zrovna potřebuje, co mu může pomoci. A to je chvilkový půst, je potřeba zmobilizovat vnitřní síly a ne je plýtvat na trávení těžkých jídel.

V naší západní kultuře žije spousty lidí ve velkém stresu. Ráno musíme rychle vstát, rychle se najíst, rychle dojet do práce, celý den se stresujeme úkoly, které musíme splnit co nejdříve, potom rychle domů nebo na další program, nakoupit, uklidit, uvařit… a kde jsme my? Kde je náš život?

Často u lidí vidím žaludeční, střevní a jiné vnitřní potíže související s 3. čakrou, oblastí břicha. 3. čakra je naší vnitřní silou, vůlí, pakliže jí neposloucháme, zbytečně se stresujeme nebo se třeba necháme manipulovat, projeví se její disharmonie v okolních vnitřních orgánech. Slyšeli jste už někdy o někom z rozvojových zemí, jak je často označujeme, že by trpěl na pálení žáhy, žaludeční vředy nebo třeba na cukrovku?

Některé prvky východní kultury mi připadají naprosto geniální. Lidé ráno v klidu vstanou a v klidu se vypraví do práce. Svoje drobné živnosti otevírají snad úplně intuitivně, žádná fixní otevírací doba a stres už od rána. Než začnou vůbec něco dělat, pomodlí se, zapálí svíčku nebo tyčinku jako dar bohům. Úsilí vyvíjejí jen tím směrem, který cítí, že je správný. Často je pro ně oběd jejich první jídlo, jí to, co je k dispozici, hlavní je, že je to výživově bohaté. V horách často lidé přežívají několik měsíců o mouce, rýži, bramborech a zelí. Možná vás napadá, že nejsou tak bohatí jako my, ale zkuste se na to podívat z druhé strany – možná že my nejsme tak šťastní jako oni.

Každé onemocnění je pro nás příležitostí se nad sebou a svým životem zamyslet a zařídit si ho lépe. Věnovat se na chvilku sám sobě. Naše tělo má úžasné samoléčebné schopnosti. Stačí jen poslouchat signály vlastního těla a následovat hlas vlastního srdce, které nám trpělivě radí, co je pro nás nejlepší.

Intuitivní vnitřní očista

Jednou za čas potřebujeme vnitřně pročistit, dopřát svému trávicímu ústrojí odpočinek. Proč se tedy do takové vnitřní očisty nepustit zrovna teď?

Velmi se mi osvědčuje intuitivní způsob vnitřních očistných kúr. Tedy má vlastní intuice mi sama radí, jaký způsob vnitřní očisty je pro mě v daný moment nejlepší. Pro někoho je vhodný 40ti denní půst, pro někoho jsou vhodnější 3 dny čistých lehce stravitelných potravin. Když jsem naposledy začala očistný program, cítila jsem, že ho mám držet, ale nevěděla jsem, zda a co můžu jíst, abych se dostatečně pročistila. Ráno jsem se probudila a zeptala se svého těla, jak má tento den probíhat, co mohu nebo nemohu jíst, co je pro mé tělo nejlepší. Nerozhodovala jsem se na základě chuti, ale svého vnitřního hlasu. Můžete tento způsob intuitivní vnitřní očisty vyzkoušet také. Nebo zapátrejte po internetu a najděte různé návody na vnitřní očisty, pokud vás některá z nich nějakým způsobem osloví, bude pro vás ta pravá.

Přeji vám hodně vnitřních sil.