Pohoří Montserrat

Pohoří Montserrat – neobyčejné poutní místo

Přichází ten správný čas dokončit rozpracované, proto konečně i tento článek o magickém místě, které jsme navštívili na přelomu jara a léta tohoto roku. Třeba vám přinese inspiraci na výlet?

Při cestě do Barcelony nás naše oblíbená náhoda zavála k pohoří Montserrat ve Španělsku, o kterém jsme až později zjistili, že je jedním z nejposvátnějších míst Katalánska a místní klášter je tradičním poutním místem.

Kouzlo oblasti pohoří Montserrat

Montserrat - pohoříKdyž jsme vybírali místa, na která se v okolí Barcelony podíváme, uchvátila nás krása a síla této oblasti, která vyzařovala z nalezených fotografií. Poslechli jsme svou intuici a na toto místo se vydali.

Pohoří Montserrat leží severo-západně od Barcelony, příměstským vlakem lze dojet z jednoho z hlavních nádraží v Barceloně až do vesnice Monistrol de Montserrat. Poté se můžete vydat pěšky vzhůru nebo přestoupit na zubatý vlak, který vás spolu s dalšími turisty vyveze až přímo před samotný klášter Montserrat. V komplexu budov kláštera je možné ubytování pro poutníky i pro cestovatele (podle toho vás ubytují buď před nebo za branami kláštera) za přijatelné ceny. Můžete si s sebou také vzít stan, i když si nejsem jista, zda je stanování v této oblasti povoleno, případně širák nic nezkazí.

Montserrat - tvářeMontserrat – zubatá hora – spíše pohoří vystupuje jakoby z ničeho, z jednotvárné barcelonské nížiny do nebeských výšin. V celé této oblasti budete blíže nebesům, blíže své podstatě, nejen díky nadmořské výšce, ale také díky velejemným vibracím, které celá tato oblast vyzařuje. Přítomnost kláštera čistotu energií doplňuje, tato jemnost však vychází z čistých přírodních sil.

Léčivé prameny

Montserrat - pramenČistotu tohoto přírodního až zázračného systému umocňují léčivé prameny vody, které jako žíly v těle zásobují celou oblast, pomáhají jí pročišťovat a oživovat. Voda má v této oblasti opravdu velkou sílu.

Nám samotným se podařilo nocovat v hostelu ve vnější části kláštera, když jsme vešli poprvé dovnitř, byli jsme úplně uchváceni atmosférou a silou, kterou toto místo vyzařovalo. Nejdřív jsem přítomnou jemnost a klid naivně přisuzovala duchovně hledajícím lidem, kteří zde pravidelně nocují, když jsem se na místo skutečně navnímala, zjistila jsem, odkud jeho síla pramení – z menšího, ale silného potůčku hned vedle hostelu!

Zjevení Panny Marie

Montserrat - svatá kapleDalší pozoruhodností tohoto místa je, že se zde podle legend zjevila Panna Maria. Čistým duším, které se zde po horách potulovaly s jinými čistými dušemi. Stalo se tak podle svědectví v jedné z nesčetných tajemných jeskyň. Toto místo je však tak silně napojeno na svůj Zdroj, že se vám podobné zázraky mohou poštěstit v celé této oblasti.

Kolem této jeskyně byla vystavěna malá velice příjemná kaplička Santa Cava, kterou si rozhodně nenechte ujít. Příchod k ní je dokonce upraven i pro vozíčkáře. Pokud máte na rozjímání rádi klid, najdete ho na tomto místě.

 Vybudování kláštera

Montserrat - klášterKrátce po této události (i když jen z pohledu tehdejšího času, ve skutečnosti to trvalo pár století) zde byl vybudován klášter, který byl zasvěcen Panně Marii Montserratské. Její socha v podobě Černé Madony byla umístěna uvnitř kláštera. Síle, se kterou je tato socha propojena, se chodí uklonit poutníci z blízkého i dalekého okolí.

Když jsme vešly do tohoto kláštera poprvé, překvapilo nás, že se nad oltářem míhají jakési postavičky, jakoby ve zdi nad oltářem přecházeli bytosti, možná lidé. Až později jsme zjistili, že sošce Černé Madony se mohou poutníci poklonit po průchodu záhadnou sítí temných chodbiček uvnitř kláštera. Na okamžik se tedy jakoby vynoří před zraky přítomných v přední části kláštera.

I pro mě bylo dotknutí se jablka, které tato Madona drží v pravé ruce, zajímavým zážitkem. Mnohem hlouběji jsem se však ponořila v místní poutní modlící místnosti. Celá zadní část kláštera je napojena na zajímavé transformační síly, které sílu prožitků podporují.

Pokud rádi hledáte ducha míst, třeba i kostelů a klášterů, na tomto místě mu budete stát přímo tváří v tvář. Pak už bude jen na vás, zda otevřete oči dokořán a necháte k sobě přicházet inspirace.

Další silová místa

Procházky po pohoří Montserrat vás zavedou na mnoho zajímavých silových míst. Některá z nich jsou zasvěcena silám reprezentovaným např. v Archandělovi Michaelovi. Po celé oblasti je vybudováno velké množství kapliček, křížů a soch různých bytostí. Některá místa jsou zkrátka „jen“ krásnými místy se svojí hloubkou. Po okolí se můžete procházet i několik dní a stále nebudete nabaženi krásnou tohoto místa. I pro lidi, kteří tyto jemné energie příliš nevnímají, je zde snadné meditovat, modlit se nebo jen relaxovat s otevřenýma očima. Místo je také velmi oblíbené mezi horolezci, které zde naleznou potěšení pro tělo i ducha dvojnásobné.

Montserrat - Sv. MichaelMontserrat - poustevník

Až se budete chystat navštívit město kreativity, královnu umění, Barcelonu, zvažte, zda zajet také do tohoto klidného očistného místa. Z prostoru plného konzumu do místa, ve kterém je jedno, jakou značku bot máte na nohou. Do přírody, která vás ráda obdaruje svými zázraky.

Feliz viaje!

Montserrat

Leave a Reply