Jarní citronová očista (detoxikace)

Citron (Citrus limon) je hlavním aktérem této jednoduché jarní očisty!

Dle (1) čistí citronový éterický olej krev, ledviny, játra, žlučník a slinivku břišní, posiluje přirozený imunitní systém, zlepšuje tvorbu bílých krvinek a řídí látkovou výměnu. Navzdory kyselé chuti působí v těle zásadotvorně. Citron je doporučován při stavech slabosti, chudokrevnosti, trvalé únavě a celkovém vyčerpání (éterický olej i šťáva).

Pokud jste se v tomto výčtu našli, cítíte, že potřebujete na jaře pročistit organismus, čtěte dále!

Jarní citronová kúra

Budete potřebovat

 • kvalitní citronový éterický olej v bio kvalitě (lisuje se z kůry i chemicky ošetřených citronů, proto je zde bio kvalita důležitá, nechcete si tělo naopak zanést)
 • 1-2 citrony/den, bio či nebio, zkrátka takové, které se vám líbí (pije se šťáva, nikoliv kůra)
 • trošku kvalitního rostlinného oleje, např. z ostropestřce mariánského (pro podporu očisty jater), já pro sebe zvolila pupalkový

Pozn. citronový éterický olej při častém otevírání rychle oxiduje, proto si raději pořiďte čerstvou lahvičku. Vnitřní použití éterických olejů je trošku kontroverzní téma, ale citron patří mezi bezpečné oleje. Více se dočtete níže.

Citronová kůra je inspirovaná dle (1).

Nemáte citron? Stačí napsat a citron žlutý bio 10 ml/167 Kč je váš!

Denní plán

 • Ráno nalačno rozmíchejte 1 kapku citronového éterického oleje v malém panáčku se lžičkou rostlinného oleje, dořeďte troškou vlažné vody a promíchejte, kopněte do sebe jako panáka. Aspoň 20′ poté nejezte (doporučuji 1 hod).
 • Přes den mezi jídly popíjejte vodu s vymačkaným citronem, denní dávka by měla být 2 litry/šťáva ze 2-3 citronů.
 • Odpočívejte, cvičte, jděte ven, dopřejte svému tělu zdravosti, radujte se 🙂

Délka očisty?

 • 21 dní, pokud je to na vás dlouhé, dopřejte si 10 dní očisty

Kdy začít?

 • ideálně při úplňku nebo v ubývajícím měsíci

Co můžete při očistě jíst?

 • Zdravou odlehčenou stravu, co nejvíce čerstvého a co nejvíce jarního zeleného. Snažte se poslouchat chutě a potřeby vašeho těla, ty hluboké jdoucí zevnitř a ne ty, co vznikají v puse 🙂 Zařadit můžete vhodné bylinkové čaje, úplně se nabízí čerstvá kopřiva. Saláty a smoothie vám určitě teď na jaře budou dělat dobře!

Co naopak nedoporučuji?

 • Maso, mléčné výrobky, kupované pečivo, alkohol, kuřivo, přejídání, smažené pochutiny, čokolády a jiné závislosti, které jíte automaticky a nepřemýšlíte nad tím, zda na ně má vaše tělo chuť. Když to občas porušíte, nic se neděje.

Kdo může kůru podstoupit?

 • Očista je určena primárně pro dospělé. Přestože citron patří k velmi bezpečným éterickým olejům a celá kůra je velmi jednoduchá, nepodceňujte její účinnost zvlášť pokud máte slabé ledviny či játra. Přeci jen i 1 kapka citronového éterického oleje na chvilku zaměstná ledviny, na druhou stranu určitě méně než 1 hamburger 🙂 Pokud kůru z nějakého důvodu potřebujete zařadit pro starší děti, konzultujte dávkování s aromaterapeutem. Pro těhotné očisty bohužel nejsou, jsou čisté jako lilie a kojící matky se mohou přidat, pokud už kojí spíše jen občas lásku, jak říkají kamarádky.
 • Pro zajímavost uvádím dle (2) hranici akutní otravy při vnitřním použití citronového éterického oleje, která byla zkoumána na krysách: 5 g/kg váhy (5g= cca 5ml), tolik toho rozhodně nepijte 🙂

Citronové zajímavosti

 • Dle (2) bylo zjištěno, že citronový ÉO lisovaný působí proti leukémii.
 • Bylo také zjištěno, že citronový ÉO lisovaný působí proti rakovinovým buňkám prostaty, plic a prsu (2).
 • Nedá mi to, abych vám nenapsala svoje oblíbené přirovnání z (3): „Citron je jemná očista jak duše, tak těla. Pomáhá vnitřní přeměně, neboť jej očišťuje od dřívějších návyků…“ a dále: „S láskou a šetrností Boží odděluje staré od nového, zrno od plev, a dle volby člověka ponechává jen jedno. Ať ponechá cokoliv, je to nové a čisté.“ (str. 17)

Moje zkušenosti s očistou

Jarní očistnou citronovou kúru jsem držela vloni nebo předloni na 10 dní, ale moc si toho nepamatuji, jen to, že fungovala dobře. Letos jsem začala kolem předvelikonočního úplňku (10.4.2017) a ráda bych kůru protáhla na oněch 21 dní. Sama sobě jsem naordinovala 3 kapky citronového éterického oleje (řeším specifickou potíž), ale bohatě stačí 1-2 kapky, to zvažte také podle vaší tělesné konstituce. Po 3 kapkách jsem docela cítila ledvinu, čili nepřeceňte své síly.

Jako při každé očistě cítím nejdříve odlehčení těla a větší potřebu spánku v jednom. Po prvních 2 dnech výrazné odlehčení trávení, to jsem potřebovala! Tělo se díky tomu může soustředit na jiné věci, narovnávat disharmonie v těle. Každý den potřebuji jít několikrát ven. Vše ale bude hodně záviset na úpravě vašeho jídelníčku. Vynechala jsem vše výše uvedené, svoje každodenní silné (a tak dobré) čaje, pečivo (domácí placky můžou být) a večerní tláskání a přejídání. Zařadila jsem každý den povinně salát, dnes grapefruitové smoothie a místo mlsání jablka.

Přes Velikonoce jsem několikrát zhřešila (bez výčitek) a přesto očista krásně jede. Za týden jsem i něco zhubla, trávení je opravdu výrazně výrazně lepší. Beru 3-4 kapky ráno na lačno, ale někdy se poměrně záhy najím. Nejlepší bylo, když jsem snídala až po 2 hodinách.

Další zkušenosti sem určitě doplním a doufám, že nejen své 🙂

Zdravé tělo a silného ducha vám přeji!

Lusílija

Literatura:

 • (1) GROSJEAN, Nelly. Velká kniha aromaterapie. Vyd. 1. Olomouc: Fontána, 2003. ISBN 80-7336-084-5.
 • (2) TISSERAND, Robert a Rodney YOUNG. Essential oil safety: a guide for health care professionals. Second edition. Edinburgh: Elsevier Ltd., 2013. ISBN 9780443062414.
 • (3) ZAVŘELOVÁ, Marta, Roman VÁCHAL a Erika MĚŠŤANOVÁ. Aromaterapie: léčení nové generace. Plzeň: Grafia, 1997. ISBN 80-902340-0-3.

Leave a Reply